Další články

#11 Přestaňte lhát sami sobě

doitnow

Když jsem se šel včera při odpolední siestě v kavárně Marináda vyčůrat, nečekal jsem, že získám inspiraci k dnešnímu postu.  Z plechové tabulky na mě křičel nápis DO IT NOW. SOMETIMES „LATER“ BECOMES „NEVER.“ (ZDE) Lépe bych to sám neřekl.

Zeptejte se kamaráda jestli chodí cvičit. Nejspíš vám odpoví v šifře: „Ne, nemám na to teď čas.“ Nebo: „Nemám žádnou posilovnu poblíž domova.“ Všiměte si, že se vždy vymluví na nějaký vnější faktor.

Proč prostě neřekne, že ho cvičení nebaví (a nejspíš nikdy bavit nebude)? Protože to není společensky přijatelné. Podobně se lidé vymlouvají, když přijde řeč na finance: „Teď nemám dost peněz na investování.“ Asi očekávají, že jednoho kouzelného dne budou vydělávat víc a pak začnou.

V obou těchto případech jde o návyk. Jestliže nechodíte cvičit, když jste svobodný a máte čas jen pro sebe, težko začnete o deset let později, kdy budete mít rodinu, práci a starost o domácnost.

„Teď nemám dost peněz“ je šifra pro „budu investovat později.“ Ve skutečnosti vám ale s věkem čas ubývá a finanční náklady rostou. Není to o částce, kterou budete investovat, ale o návyku!

Začněte teď! POZDĚJI se změní v NIKDY.

Možná nemáte 2.000 Kč navíc každý měsíc. Ale to nevadí. Můžete začít s 500 Kč a pak částku postupně zvyšovat.

Víte co je nejtěžší na investování? Není to výběr investice. Nejtěžší je prostě začít! Nastavit automatický trvalý příkaz a odeslat tu první pětistovku. Jak jednou začnete, překonali jste největší překážku. Pak už budete jen mírně navyšovat částku a utíkat svým vrstevníkům.

Každý dnem, který prováháte, ztrácíte vašeho největšího pomocníka – čas. V mém e-booku 6 Způsobů Jak Zbohatnout, aneb Plaťte Nejdřív Sobě (ke stažení zdarma ZDE) jste se v osmé kapitole mohli dočíst, že čím více času dáte penězům k růstu, tím více se vám díky síle kumulovaného úroku vrátí. Můžete  zde taky vidět, že i ta nejmenší částka dokáže udělat obrovský rozdíl.

Nemá cenu čekat na ideální postavení hvězd. Nemusí to být dokonalé, ale to vyladíte později. Hlavní je začít.

Sledujte i nadále Strážce Bohatství. Dozvíte se přesně  jak používat peníze, abyste se celý život jen usmívali.

Komentáře: