Další články

#15 Proč miluju nemovitosti

orig-1

Není nad to, vlastnit něco hmatatelného, co vám každý měsíc vydělává peníze a navíc to za vás splácí někdo jiný.

Do nemovitostí se dá investovat dvojím způsobem:
1) spekulovat – levně koupit, draze prodat
2) pronajímat – koupit, držet a využívat pravidelného přísunu peněz

První varianta zní možná zajímavě, ale pro řadového investora je téměř vyloučená. Hlavní důvod je ten, že výjimečně levný byt není jednoduché najít. Samozřejmě to není nemožné, ale obnáší to mnohem více umu nebo spíše napojení na „správné lidi.“

Při prodeji nemovitosti platíte 4% daň z převodu nemovitosti. Když připočítáte služby právníka, realitní kanceláře a váš čas, museli byste byt prodat aspoň o 10% dráž. A to je v krátkém časovém horizontu opravdu dost složité.

Zato druhá varianta – koupit, držet a pronajímat je o mnoho zajímavější.

Zde je 5 důvodů, proč vám pronajímání nemovitosti vytrhne všechny trny z paty:

1) dáte ze svého jen zlomek kupní ceny
Na koupi nemovitosti vám banka ráda půjčí. Ve většině případů 85% kupní ceny. Když máte možnost ručit i jinou nemovitostí, klidně i celou částku. Navíc za rozumný úrok. Dnes je možnost půjčit si jen za 1,9%. Zatímco když si budete chtít koupit auto, úroky budou mnohem vyšší.

2) úvěr vám splácí nájemci
Všichni se bojí splácení půjček. Ale při pronajímaní nemovitosti vás to vůbec nemusí stresovat. Všechny splátky za vás platí nájemci.

3) cena nemovitosti na dobrém místě (nejspíš) poroste
Banka si při poskytnutí úvěru bere jako záruku vaši kupovanou nemovitost. Je to v podstatě jediná forma zástavy, kterou banka akceptuje. A důvod? Když koupíte auto, má za 5 let poloviční hodnotu. Když koupíte televizi, má za 5 let třetinovou hodnotu. Ale nemovitosti si svou cenu drží. Navíc je pravděpodobné, že jejich hodnota bude dlouhodobě stoupat. To je také důvod, proč vám banka dovolí splácet dluh třeba i 30 let.

4) pravidelný měsíční příjem
Jaká jiná investice vám roste na hodnotě a ještě k tomu přináší pravidelný příjem? U zlata nebo akcií jen spekulujete s cenou a doufáte, že jednou prodáte dráž než jste koupili. Ale nemovitosti nejen že pravděpodobně získají na ceně, ale při správném nastavení hypotéky vám ještě každý měsíc přináší peníze do kapsy.

5) pákový efekt hypotéky
Tohle je zlatý grál investice do nemovitosti. Díky tomu, že si vypomůžete při koupi hypotéčním úvěrem, dosáhnete až dvouciferného zhodnocení vašich vložených prostředků.
A teď si určitě říkáte:“ No jo, to je hezký, ale co když byt nepronajmu?“

Pokud vyberete správnou nemovitost na dobrém místě, nebudete mít o nájemníky nikdy nouzi. To vám garantuji.

Investice do pečlivě vytipované nemovitosti vás zaručeně dovede k bohatému životu.

Komentáře: