Další články

#32 Náš problém s bezrealitky.cz

Chápu, proč je pro majitele nemovitostí a zájemce o pronájem server bezrealitky.cz atraktivní. Mají velmi šikovně postavený marketing, kdy se vymezují proti drahým službám realitních kanceláří a často také (zcela po právu) proti nekompetentním makléřům, se kterými má řada lidí, mě nevyjímaje, dost mizerné zkušenosti.

Pro upřesnění, tento článek rozebírá dané téma z pohledu pronajímání. Prodej nemovitostí je úplně jiná problematika.

A ještě jedna věc na úvod – tento článek nepíšu z pozice majitele realitní kanceláře, kdy bych měl obavy z konkurence a snažil se přesvědčit čtenáře, že má smysl za naše služby platit. Společnost Koreis-Brown se zabývá primárně developerskými projekty. K tomu si veškeré naše nemovitosti sami spravujeme a nevyužíváme služeb žádné realitní kanceláře.

Vždy se rozhodujeme, jakým kanálem budeme byty nabízet k pronájmu. V začátku jsme přemýšleli i o bezrealitky.cz, ale z jednoho prostého důvodu jsme od toho odstoupili.

Vymezení proti realitkám z hlediska ceny a odvedených služeb není špatné. Ale vypuštění zprostředkovatele ve výsledku znamená jediné – ušetření na provizi. Znovu, to na první pohled také zní dobře, ale…

Provize, jako odměna pro zprostředkovatele, má ještě jednu podstatnou roli – dokáže vám odfiltrovat nebonitní zájemce, u kterých by v budoucnu mohl být problém s placením. Přeci jen, když už někdo dokáže zaplatit na začátku nájemního vztahu 30.000 Kč (první nájem, vratná kauce, provize), tak to signalizuje, že by se správou vlastních financí neměl mít problém.

To byla naše (neověřená) teorie. Až do minulého měsíce, kdy nám to nedalo a rozhodli jsme si vše vyzkoušet v praxi. Nabídli jsme jeden z bytů na bezrealitky.cz a několik facebookových skupin. Byt byl k nastěhování za tři týdny. Během odpoledne jsme měli devět konkétních zájemců.

Začali jsme všechny kontaktovat a domlouvat prohlídky.

Zájemce 1: zjistil, že by musel zaplatit nájem dopředu a kauci a řekl, že jsme se zbláznili
Zájemce 2: domluvená prohlídka
Zájemce 3: chtěl se nastěhovat až za dva měsíce a chtěl platit o 2.000 Kč méně než bylo v inzerátu
Zájemce 4: domluvená prohlídka, ale paní ani nevěděla o jaký byt se jedná, takže jsme tomu moc nadějí nedávali
Zájemce 5: napsal, že platby nejsou problém, ale že chce vědět kolik by musel složit první měsíc, tak jsem mu napsali přesnou částku a už se neozval
Zájemce 6: navrhli jsme termín prohlídky a už neodepsal
Zájemce 7: řekl nám, že kauci rozhodně platit nebude
Zájemce 8: potvrdil o byt zájem, na nabídku prohlídky už nic neodepsal
Zájemce 9: když zjistil, že máme hodně zájemců, tak řekl, že nechce ani prohlídku, protože to určitě radši dáme tomu, kdo nám zaplatí provizi

Z devíti lidí jsme si jen se dvěma domluvili prohlídku. Obě jsme naplánovali na stejný den. Ráno nám jeden zájemce prohlídku zrušil a druhý v domluvený čas vůbec nepřišel.

Obratem jsme tedy dali inzerát na sreality.cz. Během tří dnů se nám ozvalo šest zájemců, z čehož jsme si domluvili čtyři prohlídky. Po jejich absolvování měli o byt zájem dva lidé. Ještě ten den jsme s jedním z nich podepsali smlouvu.

Abych to shrnul. Přes bezrealitky.cz a Facebook jsme byt nabídli bez požadavku na placení provize za zprostředkování. Z devíti dychtivých zájemců se ani jeden nedostal až k prohlídce, několika se nechtělo platit ani kauci.

Přes běžnou inzerci nám za delší dobu přišlo sice méně poptávek, ale za to mnohem serioznějších. Navíc, všichni byli ochotni zaplatit před nastěhováním první nájem, kauci i provizi.

Není samozřejmě správné tento případ generalizovat. Věřím, že ne všichni, kdo hledají nájemní bydlení se snahou ušetřit na provizi za zprostředkování, jsou nespolehliví a nebo vám jednou přestanou platit. Ale pravděpodobnost je zde určitě vyšší, než když si částečně potvrdíte bonitu nájemce tím, že zaplatí o poplatek (provizi) navíc.

Komentáře: