Další články

#19 Vážně potřebujete byt vlastnit?

outdoordrinkinglondon-grainstore

Poslední půlrok jsem řešili s manželkou problém – náš byt nám začínal být malý. Dennodenně jsme pročesávali realitní servery a hledali řešení. Ale v dnešní době, kdy ceny nemovitostí raketově rostou, jsme nebyli v lehké situaci.

První myšlenka byla, že si koupíme větší byt. Z nějakého důvodu se nám nelíbila představa, že bychom bydleli “v cizím,” v nájmu. Stanovili jsme si kritéria pro výběr a pustili se do práce. Rychle jsme ale zjistili, že pokud opravdu chceme své vlastní bydlení v blízkosti centra, nebude to levná sranda.

Postupně jsme slevovali ze svých nároků, ale ceny byly pořád neúnosné. Po zralé úvaze nám nepřišlo chytré utratit všechny pracně našetřené peníze a ještě se půjčkou zavázat k placení 18.000 Kč měsíčně na dalších třicet let.

Zkuste se nad tím také zamyslet. Náklady na bydlení nekončí splátkou hypotéky. Musíte počítat s fondem oprav, pojištěním nemovitosti a domácnosti, daní z nemovitosti a spotřebou energií. Nakonec se ta částka může vyšplhat vysoko přes 20.000 Kč.

A teď si představte tu noční můru, kdy se nastěhujete do svého krásného nového bytu a zjistíte, že stojí za prd. Že se soused s manželkou každý večer hlasitě hádají, že pes o patro níž nesnese být sám doma a celý den kňučí nebo že spotřeba energií je podezřele vysoká. Určitě jste si před koupí provedli pečlivý průzkum a snažili se tohle zjistit. Podaří se vám ale odhalit vše?

Přiznávám, že je to nejčernější scénář. Ale co když se něco takového opravdu stane? Jak z toho ven? Pronajmout byt a jít jinam je jedno řešení. Ale u větších bytů bývá problematické, aby vám nájem pokryl všechny náklady. Může se stát, že budete muset ještě doplácet ze svého.

Další možností je byt prodat. I když by bylo hezké, abyste na tom i trochu vydělali, asi by vám stačilo jen neprodělat. A tady narážíme na hlavní kámen úrazu. Nikde není psáno, že ceny nemovitostí neustále porostou. Co když se trefíte do nějakého krizového období a ceny budou o 15% níže? Budete si moci dovolit počkat na zotavení trhu?

A i když krize nebude, tak vy, abyste byli aspoň na svém, musíte prodat minimálně o 10% dráž než byla vaše pořizovací cena. Určitě jste totiž v bytě investovali do nějakého zařízení, které si nemůžete odvézt a které se kompletně nezhodnotí v prodejní ceně. K tomu si připočtěte poplatek realitní kanceláři a daň z převodu nemovitosti (novela zákona, která převádí tuto povinnost na kupujícícho nezačne platit dříve než 1.7.2016) a zjistíte, že i těch 10% může být málo.

My jsme se s manželkou rozhodli pro pronájem. Uvědomili jsme si, že “pocit bydlení ve svém” je prázdná fráze. A co pro nás bylo ještě důležitější – nechtěli jsme ztratit svobodu. Když bude v pronajatém bytě něco špatně, sbalíme se a přestěhujeme jinam. To tak jednoduše v bytě, který vlastníte, nejde. Rádi cestujeme, nebráníme se životu v zahraničí a vlastnictví bytu by nás mohlo omezit. Ve spojení s vysokou finanční zátěží na dlouhé roky dopředu to pro nás bylo nepřijatelné.

Chvilku to trvalo, ale nakonec jsme našli přesně to, co jsme hledali. Světlý byt na krásném místě s výhledem na město, kde byl majitel ochotný přistoupit na nižší než tržní nájem s výhledem dlouhodobého pronájmu.

Všichni vyhráli. Majitel bytu se nemusí o nic starat a každý měsíc mu chodí peníze z pronájmu. My měsíčně ušetříme přes 10.000 Kč oproti tomu, kdybychom si podobný byt koupili a zároveň nejsme ničím uvázáni na jedno místo.

A co jsme udělali s našetřenými penězi? Místo toho, abychom je všechny uvázali do jedné nemovitosti (nebo si koupili nové auto), tak jsme investovali do menších nájemních bytů. V nich nám nájemníci splácí dluh a zbylý zisk ještě částečně pokrývá náklady na naše pronajaté bydlení.

Komentáře: