Deník investora

#18 Proč jen šetření nefunguje

money coins with home, Saving for buy home concept

Všichni chceme šetřit. Ale nikomu to pořádně nejde. Snažíme se hromadit peníze na účtu, ale stejně je pak všechny utratíme.

Od chvíle, kdy jsem začal vydělávat, mi rodiče vštěpovali do hlavy: „Šetři!“ Rada je to ze své podstaty dobrá. Brzy jsem ale zjistil, že prostě nefunguje. Možná v ideálním světě, kde jsme za všech okolností ukáznění a kde odoláme stovkám marketingových nabídek kolem nás.

Skvělý začátek
Začneme s elánem. Omezíme večeře v restauracích, odmítneme nové triko ve výloze a koupíme si levnější toaletní papír. První měsíce to jde skvěle. Zjistíme, že máme naspořenou slušnou částku.

Horší konec
Teď to ale přijde. Protože peníze leží na běžném nebo spořícím účtu, máme je pořád po ruce. „Byl jsem tak ukázněný, zasloužím si odměnu.“ A nápadů je hodně – nová televize, dražší dovolená, moderní nábytek. Nakonec zjistíme, že jsme zase na začátku. Sice máme doma novou komodu, ale z hlediska finanční jistoty jsme se nikam neposunuli.

Jednoduché řešení
Pokud jste se v předchozích řádcích našli, nezoufejte. Nejste v tom sami. Dobrá zpráva je, že jste na Strážci Bohatství a chcete s tím něco udělat.

Peníze musí z vašeho dosahu hned jak vám přijdou na účet. Co nemáte, to nemůžete utratit.

Vytvořte si vlastní finanční systém, kde budete část peněz „odkládat stranou“. A naprosto klíčové je, aby ten systém byl automatizovaný. Pokud byste měli každý měsíc zadávat příkaz k úhradě, dříve nebo později se na to vykašlete.

Ani nepoznáte, že vám část výplaty chybí. Naučíte se vyžít jen s tím, co vám na účtu zbylo. Jinde se vám mezitím budou hromadit úspory a vaše finanční základy budou měsíc od měsíce stabilnější.

Plaťte Nejdřív Sobě
Vše se dá shrnout do tří slov – Plaťte Nejdřív Sobě. Tato zásada je hlavní pilíř Vaší cesty za zajištěnou budoucností. Myšlenka to není nová, používá se už pěknou řádku let. Pro podrobnější informace si ZDE zdarma stáhněte můj krátký e-book 6 Způsobů, Jak Zbohatnout, aneb Plaťte Nejdřív Sobě.

Sdílejte tento článek:

Komentáře: